ЗДО, Гречані Поди , Криворізький район
Дніпропетровська область, Криворізький район

Освітня програма Гречаноподівського ЗДО на 2023-2024н.р.

                                 

ПОГОДЖЕНО:

Педагогічною радою Гречаноподівського ЗДО

 Протокол №5 від 31.08.23р     

ЗАТВЕРДЖЕНО:

Директор: В.І.Ботузова

                                       

Освітня програма

Гречаноподівського закладу дошкільної освіти Гречаноподівської сільської ради 
Криворізького району, Дніпропетровської області 
на 20
23/2024 навчальний рік   

Програма розроблена відповідно до вимог законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», Базового компонента дошкільної освіти (нова редакція) та Концепції Нової української школи.
Освітня діяльність в дошкільному навчальному закладі у 2023/2024 навчальному році буде організована відповідно до Законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», Указу Президента України від 13.10.2015 №580/2015 «Про стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки», Базового компоненту дошкільної освіти (нова редакція), Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді (затверджено наказом МОН України від 16.06.2015 №641), Положення про дошкільний навчальний заклад (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2003 №305), Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів (затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24.03.2016 №234), Гранично допустимого навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форм власності (затверджено наказом МОН України від 20.04.2015 №446), листів Міністерства освіти і науки від 03.07.2009 №1/9-455 «Планування роботи в дошкільних навчальних закладах», від 27.09.2010 №1/9-666 «Про організацію роботи з дітьми п’ятирічного віку», листа Міністерства освіти і науки України від «Щодо організації освітньої роботи в дошкільних навчальних закладах у 2023/2024 навчальному році»,власного статуту та інших нормативно-правових документів в сфері освіти.

Заклад дошкільної освіти здійснює освітній процес у 2023/2024 навчальному році дистанційно за такими пріоритетними напрямками:

  • національно-патріотичне виховання у контексті розвитку духовного потенціалу особистості дитини дошкільного віку 
  • створення безпечного середовища для учасників осітнього процесу
  • удосконалення роботи щодо формування комунікативно-мовленнєвої  компетенцій дітей дошкільного віку 
  • ​педагогічне партнерство вихователів ЗДО та вчителів перших класів (забезпечення наступності)

Основні завдання дошкільного закладу

Продовжуючи роботу щодо реалізації Базового компоненту, Освітніх програм у дошкільному вихованні, враховуючи досягнення і перспективи розвитку, проблеми дошкільного закладу, педагогічний колектив визначив такі основні завдання на 2023-2024 н.р , а саме:

створення умов для:

  • формування соціально- громадянської компетентності, навичок практичного життя
  • надання дошкільнику мотивацій й натхнення до дії, самонавчання дітей « діти- дітям » ( із закріпленням практичних навичок)
  • формування й автоматизування навичок чинити саме так, а не інакше
  • ​трикутник « дитина-педагог-батьки» : партнерська взаємодія дорослого з дітьми через включеність вихователя у діяльність нарівні з дітьми.

У 2023-2024 навчальному році у закладі працюють 2 різновікові групи ( дистанційне навчання згідно воєнного стану)):

  • від 1до 3 років
  • ​від 3до 6 років

Для реалізації Базового компоненту дошкільної освіти в групах використовується Програма розвитку дитини раннього віку « Дитина від 2 до 7 », в групах старшого дошкільного віку –  Базовий компонент дошкільної освіти ( нова редакція) та НМК " Буду вправним першачком" вид.ГЕНЕЗА, 2019р

Для реалізації діяльності за освітнім напрямом «Ознайомлення із соціумом» використовується парціальна програма «Світ дитини», «Про себе треба знати, про себе треба дбати», «Малятко здоров'ятко», «Україна – моя Батьківщина».
Для реалізації діяльності за освітнім напрямом  «Художньо-продуктивна діяльність» використовується парціальна програма «Радість творчості», «Грайлик».

У закладі працює гурток «Народознавчий краєвид» ( методичний посібник, Тернопіль, Мандрівець, 2013)

Мета освітньої програми - реалізація комплексу розвивальних, виховних, навчальних функцій та змістовних напрямів організації життєдіяльності в межах вікової компетентності дітей від 2 до 6(7) років із поступовим ускладненням змістовної наповнюваності на кожному віковому етапі.

Завдання програми - сформованість мінімально достатнього та необхідного рівня освітніх компетенцій дитини перших 6(7) років життя, що забезпечує її повноцінний психофізичний та особистісний розвиток і психологічну готовність до навчання у школі. Визначені Базовим компонентом дошкільної освіти вимоги до обсягу необхідної інформації, життєво -важливих умінь і навичок, системи ціннісних ставлень до світу та самої себе відображені у програмі є обов’язковими для виконання всіма учасниками освітнього процесу

Структура програми - визначення освітніх ліній відповідно до Базового компонента дошкільної освіти, визначення загального обсягу навантаження на кожний вік дитини: ранній вік (третій рік життя), молодший вік (четвертий рік життя), середній вік (п’ятий рік життя), старший дошкільний вік (шостий рік життя). Кожна освітня лінія програми завершується показниками компетентності.

Види діяльності

Розподіл занять на тиждень в організованих видах діяльності укладається за змістовними освітніми лініями відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України  20.04.2015 №446 «Про затвердження гранично допустимого навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форми власності». Кількість занять інваріантної складової повністю відповідає вимогам наказу. Види діяльності плануються за освітніми лініями: «Ознайомлення із соціумом», «Ознайомлення з природним довкіллям», «Художньо-продуктивна діяльність (музична, образотворча, театральна тощо), «Сенсорний розвиток», «Логіко-математичний розвиток», « Розвиток мовлення і культура мовленнєвого спілкування», «Здоров’я та фізичний розвиток». Реалізація програми передбачає врахування принципу інтеграції освітніх ліній у відповідності з віковими можливостями і особливостями вихованців.


 

Форми організації освітнього процесу

Набуття різних видів компетенцій дитиною дошкільного віку відбувається в різних видах діяльності (ігровій ― провідній для дітей дошкільного віку; руховій; природничій; предметній; образотворчій, музичній, театральній, літературній; сенсорно- пізнавальній і математичній; мовленнєвій; соціокультурній та інших) і вимагає практичного засвоєння дитиною системи елементарних (доступних) знань про себе та довкілля, моральних цінностей, уміння доречно застосовувати набуту інформацію. Організоване навчання проводиться у формі занять, починаючи з 3-го року життя. Протягом дня рівномірно розподіляються всі види активності за основними лініями розвитку залежно від бажань та інтересу дітей.

Тривалість спеціально організованих фронтальних занять становить:

      - у молодшій групі – не більше 10-15 хвилин;

   - у старшій групі(середній) –20-25 хвилин.

Тривалість перерв між заняттями – не менше 10  хвилин.


 

У освітньому процесі використовуються такі форми організації діяльності дітей: інтегровані, комплексні, індивідуальні, індивідуально-групові, групові заняття, а також міні-заняття упродовж дня, гурток:

Робота гуртка у ЗДО є самостійною додатковою організаційною формою освітнього процесу. Її мета: задовольняти потреби й зацікавленості дитини до певного виду діяльності, розвивати її природні, загальні та спеціальні здібності; активізувати дитячу творчість, своєчасно виявляти обдарованість. Тривалість гурткової роботи – 15-25 хв. День проведення гурткової роботи визначено у розкладі занять.

Для програмно-методичного забезпечення освітнього процесу використовуються навчальні видання, рекомендовані Міністерством освіти і науки України для використання в дошкільних навчальних закладах у 2022/2023 навчальному році розміщені на сайті Міністерства освіти.

Зміст освітньої програми передбачає:

-формування основ соціальної адаптації та життєвої компетентності дитини;

-виховання елементів природо доцільного світогляду, розвиток позитивного емоційно- ціннісного ставлення до довкілля;

-утвердження емоційно-ціннісного ставлення до практичної та духовної діяльності людини;

-розвиток потреби в реалізації власних творчих здібностей.

Реалізацію змісту освітньої програми здійснюють: вихователі, керівник музичний, медична сестра.

 

В освітньому процесі закладу реалізується зміст інваріантної та варіативної складової Базового компоненту дошкільної освіти за комплексними та парціальними програмами 

  

Інваріантна складова

Програми

Автор

Ким, коли затверджені

Комплексні

Освітня програма

« Впевнений старт» для дітей старшого дошкільного віку

Т.О.Піроженко

ЛистМОН України № 1/11-7684 від 01.08.2017р)

Базовий компонент дошкільної освіти

« Дитина від 2 до 7років», нова редакція

С.М.Ванжа

Т.В.Власова

 

Базовий компонент дошкільної освіти, нова редакція

С.М.Ванжа

С.А.Узун

 

НМК " БУДУ ВПРАВНИМ ПЕРШАЧКОМ"

Н.В.Гавриш

Лист ІМЗО від 04.06.2019р № 22.1/12-Г-313

Парціальні освітні програми

«Казкова фізкультура», програма з фізичного виховання дітей раннього та дошкільного віку

Єфименко М.М.

Комісією з дошкільної педагогіки та психології Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України (лист ІІТЗО від 11.06.2014 №14.1/12-Г-869)

Програма з організації театралізованої діяльності в дошкільному навчальному закладі «Грайлик»

 

 

Березіна О.М.

Гніровська О.З.  

Линник Т.А.

 

Комісією з дошкільної педагогіки та психології науково-методичною радою з питань освіти Міністерства освіти і науки України лист від 31.03.2014 №14.1/12-Г-501

«Україна - моя Батьківщина» програма національно-патріотичного виховання дітей дошкільного віку

Каплуновська О.М.

Комісією з дошкільної педагогіки та психології Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України (лист ІІТЗО від 25.03.2016 №2.1/12-Г-85)

«Дитина у світі дорожнього руху» програма з формування основ безпечної поведінки дітей дошкільного віку під час дорожнього руху

Тимовський О.

Репік І.

Комісією з дошкільної педагогіки та психології Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України (лист ІІТЗО від 25.12.2014 №14.1/12-Г-1856)

 

 

                                           

Логін: *

Пароль: *